+90 (212) 691 18 40      Kayabaşı Mah. Silifke Sok. No:4 BAŞAKŞEHİR/İSTANBUL

ANAPAK dolgulu gaz yıkayıcılar çok geniş alanda kullanılırlar. Özellikle inorganik koku ve dumanların çevre kanunlarının belirlediği sınırlara indirilmesinde etkilidir. Genel çalışma prensibi kimyasal oksidasyondur. Ancak termal oksidasyon olarak da dizayn edilebilir. Dizayn kriterlerinde eldeki bu verilere göre sıcaklık, gaz miktarı, fan ve kanallar, gövde yapısı, gaz sıvı karışım oranları, kimyasal dozajlama sistemi ve miktar hesaplamaları önem taşır.

Malzeme seçimi gerekli kriterlere göre PP, paslanmaz, PVC, PVDF, FRP, çift kompenatlı malzemeler kullanılır. Kule kapasiteleri 180.000 m3/h akış hacmine kadar dizayn edilir.
Kule Performansı
Kirletici gazın akış kompanzasyonuna,
Kirleticinin çözünürlük özelliğine,
Tepki vereceği kimyasal cinsine,
Reaksiyon hızına,
Kule yükseklik faktörüne,
Sıvı gaz oranına,
Dikey gaz oranına,
Gaz sıcaklığına bağlıdır.

Kontrol Ekipmanları
ANAPAK dolgu scrubberına opsiyonel olmakla birlikte kontrol panoları, debimetreler, Ph göstergeleri, ORP iletkenlik ölçü kontrolü alarmları bulunmaktadır. PLC yazılım programı ile sistem devreye otomatik girer. Operatör kontrol paneli tüm ekipmanların pozisyonunu gösterir. Detayları ile birlikte yani açık/kapalı, sıcaklıklar, basınçlar, kimyasal harcamalar, debi akışları bu operatör panelinde izlenir. İhtiyaç duyulan parametreler bu panelden değiştirilir. Kontrol paneller IP54-IP44-IP66 exproof ve Atex belgeli sunulur.
Örneğin;
Asit gazlar, inorganik dumanlar, kronik asitler, hidrojen sülfit, amonyak, klorürler, SO2, uçucu organik bileşikler (VOC) 2 mikrondan küçük partiküller. VOC özellikle suda çözünür. Bileşik içeren gaz akımları, metanol, etanol, izopropanol, bütanol, aseton ve formaldehit gibi kirleticilerde %90-%99’a varan verim elde edilir.
Su inorganik maddelerin en uygun çözücüsüdür. Kostik sodyum, hidroksit asit gazların kontrolünde kullanılan en yaygın temizleme sıvısıdır. Bunlar nötr tozlar oluşturur.